sbipo logoFundacja „Milon” rozpoczyna realizację projektu Stargardzki BIP obywatelski, który został przygotowany z myślą o najbliższych wyborach samorządowych. Nie wszyscy zapewne wiedzą ale w powiecie stargardzkim, w ostatnich wyborach samorządowych w roku 2010, była najniższa frekwencja w powiatach z terenu województwa zachodniopomorskiego (43,21%)[1]. Dokładając do tego frekwencję w miastach na prawach powiatu zajęliśmy już zaszczytne trzecie miejsce dając się „wyprzedzić” Miastu Szczecin (37,47%) oraz Miastu Koszalin (40,78%). Na tak niską frekwencję na wpływ przede wszystkim Miasto i Gmina Stargard Szczeciński, które odpowiednio zanotowały frekwencję 37,81% i 40,77%. W pozostałych gminach frekwencja jest w przedziale 50-59% z wyjątkiem Gminy Dolice (49,35%). Mając to na uwadze zaplanowaliśmy kilka działań w projekcie, które mogą pozytywnie wpłynąć na frekwencją w najbliższych i kolejnych wyborach.

 

W ramach projektu planujemy przygotować analizy sytuacji w mieście i powiecie bazujące na danych dostępnych w BIP i innych oficjalnych źródeł dostępnych w sieci i nie tylko. Ukażą się one w formie artykułów, w których przedstawimy różne zagadnienia związane naszym powiatem np.: źródła dochodów budżetu, bezrobocie, koszty funkcjonowania administracji w tym Radnych, frekwencja na wyborach, demografia. Chcemy tutaj scharakteryzować nasz powiat i miasto i spróbować odpowiedzieć na pytania czy rozwijamy się czy się zwijamy oraz czy na pewno ten „rozwój” to „wina” samorządowców.

Planujemy również przygotowanie strony o naszych radnych, gdzie będzie można sprawdzić, kto
z jakiego Komitetu i jakiego okręgu dostał się do rad miasta i powiatu. Po wyborach przedstawimy nowych radnych wraz z zebranymi ich obietnicami wyborczymi tak aby w przyszłości można było sprawdzić czy nasi radni dotrzymują słowa. Mamy nadzieję, że uwzględnimy w nim wszystkie interesujące informacje, co pozwoli na „utrwalenie” w pamięci wyborców działań radnych i skuteczne egzekwowanie oczekiwań. Jak wiemy wyborcy mają pamięć dobrą ale krótką, więc przyda się małe wsparcie.

Kolejnym elementem projektu będzie ranking gmin powiatu stargardzkiego, w którym spróbujemy, na bazie wypracowanych wskaźników, porównać gminy ze sobą. Wskaźniki będą dotyczyły np.: źródeł dochodu, kosztów funkcjonowania itp. Wskaźniki będziemy budowali jak najbardziej obiektywne. Celem rankingu nie jest wybranie „najlepszego” samorządu ale wskazanie różnic i możliwości dokonania zmiany. Na pewno będziemy uwzględniali specyfikę poszczególnych gmin. Mam nadzieję, że uda się zmotywować samorządy do odpowiednich działań i te które będą na „szarym końcu” zmotywujemy do poprawy sytuacji.

Poza tym mamy jeszcze kilka pomysłów, które trzymamy w tajemnicy. Ze swej strony proszę
o wyrozumiałość i pomoc. Wszelkie uwagi wskazówki mile widziane. Przyjmiemy każdą krytykę gdyż chcemy utworzyć narzędzia, które pozwolą na trwałe monitorowanie działań samorządu i opis otaczającej nas rzeczywistości. Nie planujemy szukać spisków i tajnych układów. Nie planujemy nagrywać rozmów samorządowców choć w Stargardzie jest lokal, który przynajmniej z nazwy się do tego nadaje. Nie będziemy też wytykali nikomu gdzie pracuje jego ciocia. Na pewno będziemy sprawdzali, co mówią lub piszą samorządowcy i jeżeli, któryś stwierdzi, że bezrobocie w powiecie spada to będzie można u nas to sprawdzić nie tylko na przestrzeni ostatniej wiosny czy danego roku ale 8 lat wstecz i w porównaniu z innymi danymi.

Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2014-2020 i planujemy jego kontynuację po zakończeniu finansowania ze środków Ministerstwa.


[1] http://wybory2010.pkw.gov.pl/att/1/pl/320000.html#tabs-1